Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ege Üniversitesi

YazarMesaj
s3co
Yönetici
Yönetici
s3co

Erkek
Yaşadığı şehir : İzmir
Meslek : Aktifkampüs çalışanı:)
Başarı Puanı :
Ege Üniversitesi Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Ege Üniversitesi Right_bar_bleue

Güçlülük :
Ege Üniversitesi Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Ege Üniversitesi Right_bar_bleue

Character sheet
clooney: bartın:)
s3co:

Ege Üniversitesi Empty
MesajKonu: Ege Üniversitesi   Ege Üniversitesi Icon_minitimeÇarş. Ara. 06, 2006 7:26 am

Ege Üniversitesi Index4_01

Ege Üniversitesi Fen_fak

DÜNDEN BUGÜNE EGE ÜNİVERSİTESİ

İzmir günümüz Türkiye’sinin üçüncü büyük kentidir. Ülkemizin en büyük ihraç ve ikinci büyük ithal limanına sahip olan İzmir, Türkiye’nin ve özellikle de Ege Bölgesi’nin endüstri, turizm, kültür, sanat ve bilim merkezidir. İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki eğitim ve kültürün odak noktası ise Ege Üniversitesi’dir.
20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulan Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 günü düzenlenen bir törenle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.
Zamanın Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ahmet Özel, Ege Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söylemiştir:
“...Bu güzel yurt parçasından bir ilim merkezi doğdu. Bu merkezden ışık saçacak çocuklarımızın, ülkenin her köşesini, birer fikir meşalesi olarak aydınlığa kavuşturacaklarına inanıyoruz. Yalnız bugünkü kuşağın değil, gelecekteki kuşakların da ışık kaynağı olacak. Ege Üniversitesi'nin profesörlerine, bilim adamlarına ve öğrencilerine başarılar; üniversitenin, Egelilere, yurda ve insanlığa hayırlı olmasını tüm kalbimle dilerim.”
Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk fakülteler, Tıp ve Ziraat Fakülteleri olmuştur. Aynı öğretim yılında, Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır.
Bu tarihten sonra, hızlı bir tempo ile gelişen Ege Üniversitesi bünyesinde; 1961’de Fen Fakültesi, 1968’de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakülteleri açılmış, 1969’da ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, “İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi” adıyla Ege Üniversitesi’ne bağlanmıştır.
Ege Üniversitesi 1976’da üç yeni fakülte daha kazanmıştır: Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi. 1977’de Gıda Fakültesi kurulurken, aynı yıl Ege Üniversitesi’nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi ve ayrıca Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Aynı yıl yaşanan bir başka gelişme ise, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nin ikiye ayrılarak “İşletme” ve “İktisat” fakülteleri haline dönüştürülmesi olmuştur.
Aynı şekilde, üniversitenin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle, Tekstil, Makine, İnşaat, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur. Bu arada, değişik tarihlerde, çeşitli yüksekokullar ve araştırma enstitüleri kurularak, yaklaşık yirmi yıllık bir süre sonunda, Ege Üniversitesi’nin kuruluş süreci tamamlanmıştır.
20 Temmuz 1982 tarih ve 17760 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile, Ege Üniversitesi iki ayrı üniversite haline dönüştürülmüş ve böylece Ege Üniversitesi’nden bazı fakülte ve yüksekokullar ayrılarak Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuştur.
Bugün Ege Üniversitesi’ne bağlı 11 Fakülte, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, 7 Enstitü, 6 Bölüm ve 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır. 2005-2006 öğretim yılı itibarıyla, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 40.000’i aşkın öğrencisi olan Ege Üniversitesi’nde 3.000’den fazla öğretim elemanı ve yaklaşık 3.500 idari personel bulunmaktadır.
Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerindeki yüksekokul ve meslek yüksekokullarına ait bina ve araziler hariç, esas olarak Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuş olan üniversite kampüsünde; en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphane ile, kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu, futbol, basketbol, mini-futbol ve tenis sahaları gibi spor tesisleri ve ayrıca kafeteryalar, satış yerleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, akademik personel için üniversite lokali, konukevi mevcuttur. Kampüs yeterli otoparklar, yollar ve bu yolların üzerinde yönlendirme levhaları ile donatılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi kampüsündeki telefon ve bilgisayar ağıyla birimler arası, İzmir kent içi, ulusal ve uluslararası iletişim kurmak mümkündür.
Kampüs içinde kongre, seminer, kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Kampüs Kültür Merkezi ve kampüs dışında, İzmir kent merkezinde (Konak) Atatürk Kültür Merkezi, Menemen’de Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ’da Rasathanesi, Urla’da ve Tuzla’da su ürünleri tesisleri ve Çeşme’de uygulama oteli bulunmaktadır.

NEDEN EGE ÜNİVERSİTESİ
Çünkü;
ÇAĞDAŞ ÜNİVERSİTE:

* 3.000’i aşkın akademik personeli ile öğretimin yanı sıra araştırma ve uygulamaya önem veren, öğrencilerini modern çağın gerektirdiği bilgiyi yaşamla bütünleştirebilen ve her türlü bilimsel, kültürel ve sosyal yeniliğe açık bireyler olarak yetiştirmeyi hedefleyen, ülkemiz sorunlarının çözümüne ve evrensel bilgi birikimine katkı sağlamayı amaç edinen bir üniversite
* Uygulamalı eğitime önem veren dev bir eğitim kurumu
* Türkiye’deki en büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi
* Bilgiye hızlı erişim sağlayan gelişmiş bilgisayar altyapısı ve bilişim teknolojisi alanında geliştirdiği yazılım ve donanım sistemleri
* Her bilim dalının gerektirdiği mesleki yabancı dil eğitimi
* Avrupa Birliği Socrates-Erasmus Eğitim Programı ile Avrupa’ya en fazla öğrenciyi ve öğretim elemanını 3-12 aylık dönemlerde eğitim için gönderen Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk sırayı alan üniversite ( 2004-2005 yılı – 98 öğrenci, 44 öğretim elemanı; 2005-2006 yılı 195 öğrenci, 55 öğretim elemanı )
* 2006-2007 akademik yılından itibaren başlayacak New York Eyalet Üniversitelerinden (SUNY) olan Fredonia Üniversitesi ile çift diploma programı uygulayan üniversite

YAŞAYAN KAMPÜS ÜNİVERSİTESİ:

* Çarşısı, öğrenci yurdu, alışveriş merkezi, spor tesisleri, bankaları, postaneleri vb. ile her türlü ihtiyaca cevap veren kampüs üniversitesi
* Yıl boyunca devam eden çok sayıda bilimsel ve kültürel toplantıların yapıldığı kültür merkezleri
* 50’nin üzerinde öğrenci topluluğunun faaliyetleri ile renkli bir sosyal yaşam
* 27 yıldır düzenlenen, 15 gün süren geleneksel bahar şenlikleri

HEM GEÇMİŞ, HEM GELECEK; EGE ÜNİVERSİTESİ

* Birçok ilke imza atmış, 50 yıllık köklü geçmişe sahip üniversite
* 50 yıllık köklü geçmişinde ülkeyi geleceğe taşıyacak 150.000’den fazla nitelikli mezun
* Türkiye’nin 4., Ege Bölgesi’nin 1. sırada kurulan üniversitesi olarak diğer bölge üniversitelerinin kurulmasında öncü ve bölge vakıf üniversitelerinin garantörü
* Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı ile bölge üniversitelerine önder

Ana Sayfa > Genel Tanıtım > Ege Üniversitesi ile İletişim

Ege Üniversitesi Ataturk_ilkeleri_bolumu

EGE ÜNİVERSİTESİ İLE İLETİŞİM

Adres:

Ege Üniversitesi Kampüsü
35040 Bornova-İZMİR

Telefon :
Santral: (0-232) 388 01 10
(0-232) 388 40 00
Email : webadmin@ege.edu.tr

Rektörlük Adres: