Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

bir öğretmenin mektubu

YazarMesaj
pelinya
Kullanıcı
Kullanıcı
pelinya

Kadın
Yaşadığı şehir : hatay
Başarı Puanı :
bir öğretmenin mektubu Left_bar_bleue0 / 1000 / 100bir öğretmenin mektubu Right_bar_bleue

Güçlülük :
bir öğretmenin mektubu Left_bar_bleue0 / 1000 / 100bir öğretmenin mektubu Right_bar_bleue

bir öğretmenin mektubu Empty
MesajKonu: bir öğretmenin mektubu   bir öğretmenin mektubu Icon_minitimeC.tesi Tem. 07, 2007 12:01 pm

Asagidaki mektubun yazari, bir ögretmen... Ancak adini ve nerede çalistigini gizlemek zorunda kalmis; tahmin edebileceginiz sebeplerle... Mektup, asagidaki hâliyle bir üniversitemizin 'Ögretmenler Günü' toplantisinda da okunmus gözyaslariyla...

'Merhaba, istanbul'da bir lisede ögretmenlik yapiyorum. Çalistigim okul, çogunlugu Anadolu'nun en ücrâ köylerinden gelip yerlesen (aslinda yerlesemeyen) insanlarin oturdugu bir çevrede... Etrafimiz gecekondu mahalleleri... Gecekondu olmayan yerlerde de derme çatma binalar var. istanbul'un pek çok yerinde artik görmeye alistigimiz bir manzara var aslinda burada da... Sözünü ettigim yerlesim yerinin bes dakikalik mesâfesinde modern bir alisveris merkezi var!... Atardamarin hemen üzerinde bu okul!...

Bunlarin Hepsi Gerçek:
*Biliyor musunuz, bu yil lise 1. sinifta olup da okuma-yazma bilmeyen bir ögrenci var.
*Biliyor musunuz, bir ögrenci okula 'satir' getirmekten uzaklastirma cezasi aldi.
*Biliyor musunuz, iki hafta önce okulun önünde çikan bir kavgada bir ögrencimin boynu döner biçagi ile kesildi: 28 dikis atildi. (Çok sükür sahdamarina gelmedi.)
*Biliyor musunuz, bu çevrede kimse kisin, aksam besten sonra sokakta yalniz yürüyemiyor.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz hafta, bebek bekleyen müdür yardimcimiz bir ögrenci tarafindan karni tekmelenmekle tehdit edildi.
*Biliyor musunuz, disaridan elini kolunu sallaya sallaya giren bir adam, kendisini disari çikarmaya çalisan kat nöbetçisi bayan ögretmeni biçakla tehdit etti.
*Biliyor musunuz, derste sikinti yarattigi için ögretmeni tarafindan cezâlandirilan ögrencinin, asiret olan âilesi okulu basti.
*Biliyor musunuz, bir ögretmenimiz sinifta biraktigi ögrenciden tehdit telefonlari aldi.
*Biliyor musunuz, ögrencilerimizin % 86'si sigara içiyor!..
*Biliyor musunuz, ögrencilerimizin % 42'si hap kullaniyor!..
*Biliyor musunuz, okulun etrafinda hap satanlari, okulun içinde hap kullananlari polis biliyor. *Biliyor musunuz, geçtigimiz yil bir kiz ögrencimizin babasi, çocugundan (ögrencimizden) dayak yedigi için okula sigindi.
*Biliyor musunuz, yalnizca koridorda birbirlerine çarptiklari için kavgaya tutusan iki kiz ögrencinin âileleri, okulun önünde birbirlerine yumruk yumruga saldirdilar.
*Biliyor musunuz, bazi kiz ögrenciler, 100 kontör karsiliginda minibüs soförleri ve hali saha sahiplerinin kendilerine dokunmasina ses çikarmiyorlar.
*Biliyor musunuz, bu yil bir erkek ögrenci, bir kiz ögrencinin kendisine cinsel tâcizde bulundugunu söyleyerek sikâyette bulundu.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil bir anne, kizinin saçinin boyali olmasi üzerine okula çagirildiginda, kizini okula koca bulmak için gönderdigini, bu nedenle de süslenmesi gerektigini söyledi.
*Biliyor musunuz, velilerin % 42'si kayittan sonra bir daha okula ugramiyor. *Biliyor musunuz, maddî yetersizlikten dolayi üç-dört âilenin, 'bir oda-bir salon' dan ibâret bir evi paylastiklarina çok sâhit oldum.
*Biliyor musunuz, her ay ögretmenler aramizda para toplayip bir ögrenciye bot, palto veya okul araç-gereçleri aliyoruz.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil, bir Cuma günü okul kapanisi töreninde bayginlik geçiren bir ögrencinin iki gündür hiçbir sey yemedigini ögrendik. *Biliyor musunuz, ögrencilerden çogunun âilesinin hayatinda kan davasi, intihar, bosanma, dayak, kaçma, kaçirilma, hapis gibi hikâyeler var.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil iki gün boyunca evine gitmeyen bir ögrenciyi, velisi gelip okulda ariyor. (Kizin biriyle kaçtigi anlasiliyor daha sonra...)
*Biliyor musunuz, annesi babasi ayri veya bosanmis olan ögrencilerin çogu uzak akrabalarin yaninda kaliyor. Anne ya da baba çocuklarini evlerine almak istemiyor, bazen de üvey anne-babalar, çocuklari kabullenmiyor.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil problem çikardigi için müdür tarafindan tartaklanan bir ögrenci, mahalleden topladigi tanidiklariyla müdürün odasini basip tehditler savurdu.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil 1000 ögrenci kapasitesi olan okulumuzda kütüphâneye üye olanlarin sayisi 7(yedi)'ydi.
*Biliyor musunuz, ögrenci tanima formlarindaki 'çaldiginiz müzik alet(ler)i' bölümüne radyo, teyp, walkmen yazan azimsanamayacak sayida ögrenci var.*Biliyor musunuz, ... lisesine kayit yaptiran bu ögrenciler, çarpim tablosunu bilmiyorlar; 10 ve katlari ile çarpma ya da bölme islemi yaparken bile hesap makinesi kullaniyorlar. (Geçtigimiz ay sinirden gözlerine kan oturmus bir hâlde siniftan çikan matematik ögretmenimiz koltuga çökerken ögrencilere bir ders boyunca 300r17;ü 2'ye böldüremedigini anlatti.)
*Biliyor musunuz, maddi durumu iyi olan sayili ögrencilerden birinin velisi, geçtigimiz yil akan damimizi onardi. (Notlarinin hemen hepsi zayif olan ögrencinin sinif geçmesi sartiyla!)
*Biliyor musunuz, ögrencilerimizin % 60'i sagliksiz beslenmeden dolayi hastar30; (Aralarinda dispanserlik olanlar var.) Ancak ögrencilerimizin % 90'inda cep telefonu var. (Cep telefonlari son model, bazilari kamerali...)

Ben bu okulda 3 yildir ögretmenlik yapmaya çalisiyorum. Bu olaylara alismamak için, artik alisip bunlari neredeyse normal karsilayan yillarin ögretmenleri gibi olmamak için ugrasiyorum. Biliyorum ki, eger alisirsam, gelecege dair hiçbir umudum kalmayacak. Her gün büyük bir çaresizlik ve endiseyle:

'-Acaba bugün ne olacak?' diye basliyorum isime... Olaysiz geçen günler, Allâh'in nimeti!
Biliyor musunuz, ögrenmeye direnen, kendini kapatan ögrencilerime istiklâl Marsi'nin anlamini bile ögretemiyorum.
Daha da yazacaktim, ancak yazdikça yüregim agirlasiyor.

Sevgi ve saygilarimla....

bir öğretmenin mektubu
1 sayfadaki 1 sayfası