Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İnsanlar hakkında hüküm verirken...

2 posters
YazarMesaj
pembe karanfil
Vip özel üye
Vip özel üye
pembe karanfil

Kadın
Yaşadığı şehir : ***
Meslek : aday öğretmen
Başarı Puanı :
İnsanlar hakkında hüküm verirken... Left_bar_bleue0 / 1000 / 100İnsanlar hakkında hüküm verirken... Right_bar_bleue

Güçlülük :
İnsanlar hakkında hüküm verirken... Left_bar_bleue0 / 1000 / 100İnsanlar hakkında hüküm verirken... Right_bar_bleue

İnsanlar hakkında hüküm verirken... Empty
MesajKonu: İnsanlar hakkında hüküm verirken...   İnsanlar hakkında hüküm verirken... Icon_minitimePaz Ağus. 05, 2007 9:51 am

Bilgeliğine şüphe duyulmayan bir adam çocuklarına hayat boyu sürecek bir ders vermeyi planlar.

Oğullarına, öncelikle insanlar ve hayatta hemen her konuda, çabuk hüküm ve karar vermenin yanlışlığını öğretmek ister.

Bir gün dört oğlunu yanına çağırır.En büyük oğlundan kış mevsiminde yola çıkıp, bir mango ağacını görüp incelemesini ister.Daha küçük oğlundan bahar mevsiminde yola çıkıp bir mango ağacını görüp incelemesini ister.Üçüncü sıradaki büyük oğlundan da yaz mevsiminde yola çıkıp göreceği mango ağacını iyice incelemesini ister.Oğullarının en küçüğüne ise, sonbaharda yolculuğa çıkıp göreceği mango ağacını incelemesini söyler.

Mevsimler gelir geçer ve bütün oğulları yolculuklarını tamamlayıp geri dönerler.Bilge baba bütün çocuklarını yanına çağırır ve:

- Haydi, şimdi de görüp incelediğiniz mango ağacının özelliklerini bana anlatın, der.

Kışın yolculuğa çıkan en büyük oğlu:

- Baba,ağaç sanki yanmış, kuru bir kütük gibiydi der.

Ondan daha küçük olan, bahar mevsiminde yolculuğa çıkan oğul söze başlar ve,

- Ağabeyimin dediği yanlış, ağacın yemyeşil yaprakları her tarafını sarmıştı, der.

Üçüncü sıradaki oğul ise ağabeylerine itiraz ederek,

- Sizin söylediğiniz gibi değildi, der,ağaç gül gibi güzel çiçeklerle donanmıştı.

Sıra en küçüğüne gelir.O bütün ağabeylerine itiraz eder ve,

- Siz hepiniz ne gördüğünüzü bilmiyorsunuz. Ağacın meyveleri vardı, ben tattım.Tadı armudun tadına benziyordu, ağaç da armut ağacına benziyordu, der.

Konuşma sırası bilge babaya gelir.Bilge baba konuşmaya başlar.

- Oğullarım, aslında hepiniz doğru söylüyorsunuz. Çünkü ağacı ayrı mevsimlerde gördünüz.

İşte size hayat boyu aklınızda bulunması için öğüdümü vermek istiyorum:

" İnsanların hal, tutum ve davranışları hakkında hüküm verirken, o insanların her mevsimini, her yönünü bilip bilmediğinizden iyice emin olduktan sonra karar verin. "

flower
pelinya
Kullanıcı
Kullanıcı
pelinya

Kadın
Yaşadığı şehir : hatay
Başarı Puanı :

Güçlülük :

İnsanlar hakkında hüküm verirken... Empty
MesajKonu: Geri: İnsanlar hakkında hüküm verirken...   İnsanlar hakkında hüküm verirken... Icon_minitimePaz Ağus. 05, 2007 12:05 pm

haklı ama olmuyor ki bazen:(

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-